Inapoi la Catalog de Afaceri Afaceri Ghid Afaceri Munca la domiciliu
+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Afacere cu hrean

Junior Member
    Data inscrierii
    Feb 2011
    Posturi
    2

Afacere cu hrean

Sautare , am si eu o idee de afacere: infiintare cultura de hrean.De ce este nevoie de infiintarea acestei culturi: pentru inceput e nevoie de 20-30ari teren si in jur de500 kg hrean.Apropo eu am pus de proba pe 4 mp , am taiat hreanul in bucatele de 2-3 centimetri si l-am pus pur si simplu in pamant, dupa 1an si 3 luni hreanul are aproximativ 30-40 cm lungime si 2-3 cm diametru.Ce este important de stiut este ca hreanul nu are daunatori (doar frunzele sunt atacate), nu are probleme mari legate de seceta si inundatii si ce este cel mai important e ca hreanul este planta perena ( daca se lasa o bucata din el in pamant la recoltare va creste din nou pe o perioda de 8-9 ani). Acum se vinde undeva la 5 lei kg. Din cate am citit de pe o suprafata de 1 ha se cultiva circa 20-40 t . La noi in tara nu stiu sa existe undeva o cultura de hrean. Ideea mi-a venit de cca 2 ani, am niste prieteni care merg in fiecare an cu masinile prin tara si cumpara hrean, le-am spus de ce nu incearca sa infiinteze cultura lor, raspunsul a fost ca nu pot sa astepte cativa ani( eu zic ca in 3 ani incepe sa aduca un profit destul de bun).

Interesanta ideea, insa trebuie sa recunosc, sunt cam sceptic. De ce? Pentru ca banuiesc ca orice mamaie are la tara vreun tufis de hrean prin gradina iar hreanul nu e un aliment pe care sa il consumi in cantitati mari. Cu alte cuvinte nu stiu daca ai avea unde sa desfaci cateva tone de hrean. Acuma eu doar mi-am dat cu parerea, nu vreau sa te descurajez.

In alta ordine de idei, agricultura e un sector prea putin exploatat in Romania, cu mult potential iar de alimente o sa fie mereu nevoie. Muncile agricole sunt insa scumpe, concurenta produselor de import mare, gasirea unei nise ar putea fi solutia pentru cei care doresc sa investeasca in acest segment.
    Admin Ponturi Fierbinti

Junior Member
    Data inscrierii
    Feb 2011
    Posturi
    2

Salut, problema e ca am piata pentru desfacere, in Germania la un producator de hrean la borcan si alte produse , dar deocamdata nu am banii necesari pt a incepe. Anul trecut am cumparat 120 kg hrean, am arat 20 ari teren dar nu am apucat sa-l mai pun pt ca am avut niste probleme personale. Pentru cultivarea a 20 de ari e nevoie de aproximativ1500 euro . Hreanul cumparat i-l am acasa la parinti, jumatate din el e inca bun.

Member
    Data inscrierii
    Feb 2010
    Posturi
    42

Citat Postat initial de onitvasile Vezi Postul
    Salut, problema e ca am piata pentru desfacere, in Germania la un producator de hrean la borcan si alte produse , dar deocamdata nu am banii necesari pt a incepe. Anul trecut am cumparat 120 kg hrean, am arat 20 ari teren dar nu am apucat sa-l mai pun pt ca am avut niste probleme personale. Pentru cultivarea a 20 de ari e nevoie de aproximativ1500 euro . Hreanul cumparat i-l am acasa la parinti, jumatate din el e inca bun.
    Interesant ce spui, sa inteleg ca tot ce te retine sa pui aceasta afacere pe picioare este investitia de 1500 euro? Nu este o investitie prea mare, ai putea imprumuta banii de la rude si prieteni sau de la un posibil partener de afacere. Din ce judet esti?

Member
    Data inscrierii
    Aug 2010
    Posturi
    55

Exista programe de finantare pt. agricultura, te-ai interesat daca ai putea accesa astfel de fonduri? Ma gandesc ca nu e asa greu sa obtii un credit de 1500 euro, in cazul asta s-ar putea sa nu mai ai nevoie de investitori.

+ Reply to Thread