Inapoi la Catalog de Afaceri Afaceri Ghid Afaceri Munca la domiciliu
+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Articole Forex

Junior Member
    Data inscrierii
    Jul 2012
    Posturi
    7

Articole Forex

Va prezint site-ul la care lucrez momentan. Este vorba de Tranzactii Forex, un site in care vreau sa promovez acest domeniu prin articole cat mai diverse si informatii cat mai de calitate.
    Daca vreti sa invatati mai multe despre tranzactiile pe piata forex, despre strategiile care ar trebui folosite, cum functioneaza indicatorii financiari pusi la dispozitie de platforme sau care sunt brokerii de incredere, va invit sa intrati pe site.

O parte importanta o reprezinta si optimizarea, deoarece imi propun ca site-ul sa ajunga cat mai sus.

- on page: am adaugat articole noi in care am introdus cuvintele cheie; link-uri interne catre alte pagini ale site-ului; am instalat plugin-uri care sa ma ajute (All in One SEO Pack, Google XML Sitemaps);
    - off page: adaugarea site-ului in directoare; comment-uri pe blog/forum/news; publicarea de articole pe site-uri de specializare;

Daca aveti pareri/sfaturi legate fie de forex, fie de partea de seo, va invit sa le impartasiti.
    Tranzactii Forex - Invata sa tranzactionezi ca un profesionist!

Ca o observatie SEO la prima vedere: titlul paginilor nu este tocmai ok. Asta cu cuvinte cheie aruncate acolo si despartite prin "|" e depasita, mergea acum multi ani. Acum sunt recomandate titlurile mai "umane". De exemplu in locul tau eu as pune ceva de genul "Tranzactii Forex - profit si strategii de tranzactionare online".
    Admin Ponturi Fierbinti

Junior Member
    Data inscrierii
    Jul 2012
    Posturi
    7

Am modificat titlul. Multumesc pentru sfat.

Pentru optimizarea off-page, recomanzi retelele populare de socializare (facebook, twitter)? Stiu ca acestea pot aduce trafic pe site, dar nu stiu in ce masura ajuta la page rank.

Citat Postat initial de alexn8 Vezi Postul
    am modificat titlul. Multumesc pentru sfat.

Pentru optimizarea off-page, recomanzi retelele populare de socializare (facebook, twitter)? Stiu ca acestea pot aduce trafic pe site, dar nu stiu in ce masura ajuta la page rank.
    orice ajuta.

Citat Postat initial de AlexN8 Vezi Postul
    Am modificat titlul. Multumesc pentru sfat.

Eu zic sa uiti de Page Rank pentru ca cel mai important la un site nu este PR-ul ci traficul. Ca sa-ti faci o idee despre cat de solid este un site, cat de bine acorat in online, poti verifica prin acest tool: http://www.opensiteexplorer.org/ date precum autoritatea paginii, mult mai relevanta decat PR-ul.

Referitor la linkuri, e greu de spus ce si cum ar trebui sa fie pentru ca in ultima vreme Google a tot schimbat la algoritmi incat ceea ce mergea acum 1 an sau 2, acum iti poate aduce o penalizare. Deci nu te sfatuiesc sa cumperi linkuri sitewide sau sa faci astfel de schimburi de linkuri ci mai degraba sa faci rost de linkuri in articole relevante.

Conteaza foarte mult de la o vreme continutul. E foarte important sa fie original si nu copiat de pe alte site-uri. Pe scurt: ofera continut original si fa-i rost de cateva linkuri in articole pe alte site-uri relevante pentru tema ta. Fa-i asta constant, fara graba si fara excese. Rabdare si tutun .

Daca stii engleza iti recomand sa citesti articolele astea despre Panda si Penguin, ultimele gaselnite ale lui Google in materie de SEO:

http://www.searchenginejournal.com/s...ecovery/44774/

http://www.shoutmeloud.com/how-to-re...da-effect.html
    Admin Ponturi Fierbinti

Junior Member
    Data inscrierii
    Jul 2012
    Posturi
    7

Asta este mersul normal al lucrurilor: continut, apoi obtinere de backlinkuri. Pentru cuvantul cheie "tranzactii forex" site-ul era pe prima pagina, dar din pacate, am neglijat o perioada activitatea asa ca pozitia a scazut.
    Nu am cumparat linkuri, nu am facut schimb de linkuri si nici nu am incercat sa obtin fake traffic. Am incercat sa fac totul cat mai natural.

Legat de tool-ul pe care mi l-ai recomandat, exista ceva asemanator, de calitate, dar gratuit?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread