Proverbul „Nu lăsa pe mâine ce poți face azi” se aplică în multe domenii, iar unul la care poate te-ai gândit mai puțin este crearea unui testament, mai ales că în România această cultură nu prea există. Cu toate acestea, este bine să fii prevăzător nu doar dacă ai o vârstă înaintată, ci și dacă ai copii pe care vrei să-i pui la adăpost în cazul în care nu știi ce se va întâmpla mâine.
Dacă vrei să îți faci testamentul, cea mai bună variantă este cea la notar. Pașii sunt descriși mai jos, ca să știi exact ce ai de făcut.
Alege un cabinet notarial accesibil
Dacă tot trebuie să faci un drum, măcar alege un cabinet notarial central sau unul la care poți ajunge ușor, astfel încât să nu întârzie la programare, pentru că, da, ai nevoie de programare.
Înainte de întâlnire, este bine să știi exact ce bunuri vrei să treci în testament și care sunt beneficiarii acestuia. Odată ajuns în fața notarului, îi poți spune care sunt dorințele tale și cum vrei să împarți bunurile respective, însă trebuie să știi că notarul îți va explica la rândul său mai mulți termeni de specialitate. Mai precis, îți va spune ce înseamnă rezerva succesorală pentru moștenitorii direcți, astfel că o parte din averea ta revine în mod direct anumitor beneficiari.
Ce documente trebuie să ai la tine
În primul rând, ai nevoie de cartea de identitate. Apoi, pentru fiecare beneficiar în parte trebuie să știi:
- numele complet;
- codul numeric personal.
De asemenea, pentru anumite bunuri trebuie să ai acte doveditoare de proprietate, de exemplu, pentru o casă sau un teren. Însă notarul îți va spune exact care sunt documentele de care ai nevoie.
Redactarea testamentului
Odată stabilite toate detaliile de mai sus, notarul va redacta testamentul după dictarea ta. La final, acesta va citi documentul pentru a verifica corectitudinea informațiilor, iar atât tu, cât și notarul îl veți semna.
Întreaga procedură nu ar trebui să dureze mai mult de o oră, în funcție de cât de complex este documentul pe care îl dorești.
După încheierea tuturor formalităților, un exemplar îți va fi înmânat, iar unul va rămâne la notar pentru a fi înscris în Registrul Național Notarial pentru Evidența Liberalităților.
Trebuie să mergi în persoană la notar?
Aceasta este principala întrebare pe care o au cei care vor să își facă testamentul și care îi dă înapoi de multe ori. De ce? Deoarece răspunsul este că da, trebuie să mergi în persoană; nu poți desemna pe altcineva în locul tău. Motivul este că notarul trebuie să ateste faptul că ești în deplinătatea facultăților mentale, iar testamentul reflectă dorințele tale.
Aceștia sunt pașii pe care trebuie să-i urmezi dacă vrei să închideți un testament autentic sau notarial în România. Procedura nu este greoaie, așa cum ai putea avea tendința să crezi, însă trebuie să faci un mic efort și să mergi la un cabinet notarial pentru redactarea acestuia.




